هم زمان با شناخته شدن به عنوان فردی موفق ، تقریبا همیشه می تونین منتظر افراد حسود در زندگی تون باشین. آدمای حسود یا کامل مهم بودن شما رو زیر سؤال می برن یا به احتمال بیشتر، به موردی از موارد موفقیت هاتون حسادت می ورزند. حسودها اثر منفی خودشون رو خیلی راحت بر زندگی بقیه مجبور می کنن. درحالی که طبیعتا ما آدما دل مون نمی خواد مورد حسادت و بی مهری بقیه قرار بگیریم؛ اما واقعیت اینه که بودن در کنار افراد حسود تقریبا پرهیز ناپذیره، به ویژه وقتی که شما موفقیت رو در آغوش گرفته باشین. پس، گزینه های پیش روتون یکی اینه که به اونا اجازه بدین، بر شما اثر بذارن یا اینکه کاری کنین که از حسادت شون به نفع خودتون بهره ببرین. در این نوشته به ده نکته اشاره می کنیم که با کاربرد اونا می تونین از رفتار آدمای حسود به عنوان سوخت حرکت در راه موفقیت تون بهره مند شید.

 

۱. اگه به شما حسودی می کنن، یعنی شما در راه درست هستین

ظهور تعدادی آدم حسود در دور تون این پیام رو میرسونه که به درجه مشخصی از موفقیت نائل شدین. اگه هیچ دستاوردی نداشتید، اون وقت تقریبا هیچکی اون قدر توجهی به شما نداشت که انتقادی به شما وارد کنه.

وقتی آدمای حسودی در دور تون هستن که به شما و کارتون حسادت می کنن، این رو نشونه ای بدونین که خبر از حرکت شما در جاده ی موفقیت داره. حسادتا رو گواهی بر درستی کارایی بگیرین که انجام دادین.

۲. از رفتار و اخلاق اونا یاد بگیرین که پذیرای بقیه باشین

روبرو شدن با رفتارهای بد بقیه، می تونه به شما بیاموزد که نسبت به بقیه، آدم پذیراتری باشین. به جای تکرار رفتارایی که دور و بریا حسودتان در قبال بقیه انجام میدن، رفتار برعکس اونا رو در پیش بگیرین. با اینجور نگاهی به مرور آگاهی و همدلی تون نسبت به احساسی که دریافتِ بازخوردِ منفی در افراد ایجاد می کنه، رشد پیدا می کنه.

پس از این، زمانی که با افرادی رو به رو میشید که شرایط مثل خودتون رو دارن، می تونین از اونا حمایت کنین و واسه شون انگیزه بخش باشین. این رفتار شمام به بقیه کمک میرسونه و هم واسه شما ارتباطات معناداری رو با افراد موفق برقرار می کنه.

۳. از انتقادات اونا واسه آزمایش خودتون بهره ببرین

گرچه خیلی از انتقادها ریشه در حسادت دارن، بعضی وقتا پیش میاد که با انتقادی موجّه روبه رو شید. در این مواقع، نباید ناراحتی به دل بگیرین، بلکه باید به حرفی که بقیه واسه گفتن دارن گوش بسپارید. بعضی وقتا انتقادها به شما کمک می کنن که به آدم بهتری تبدیل بشین.

مثلا اگه روی پروژه ای کار می کنین که واسه محیط زیست خطر آفرینه و شما متوجه این نکته نبوده اید، در این زمان، گوش سپردن به حرفای آدمای حسود می تونه نکته ای رو که از نظر دور داشته اید، به شما یادآوری کنه.

شما می تونین از نظرات بقیه کمک بگیرین تا متوجه فرصتایی شید که در اونا، اون جور که باید، ظاهر نشده اید. شناختن این نقاط به شما قدرت می ده تا آدم بهتری بشین.

۴. متواضع تر باشین

در روبرو با انتقاد می تونین راه سخت اما سازنده ای رو انتخاب کنین: در زندگی، زمانایی هست که یا می تونین مقابله به مثل کنین و یا می تونین کاری رو انجام بدین که درست باشه. ممکنه شما موفق تر از آدمای حسودی باشین که اوقات سختی رو واسه تون ایجاد کردن.

منظور اینه که شما باید در واکنشی که دارین متواضع باشین. لازم نیس که خودستایی کنین یا سعی کنین که اعتبار خودتون رو بیشتر از قبل تأیید کنین. درعوض، به غریزه تون اطمینان کنین و متواضع و قابل احترام واکنش خود رو نشون بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری از دید بقیه کسل کننده نباشیم؟ "

۵. از حسودها واسه آموختن درباره حل اختلاف استفاده کنین

سروکار داشتن با آدمای حسود در کنار همه مشکلاتی که داره، فرصتی رو جفت و جور می کنه تا بهتر بتونین اختلافا رو حل وفصل کنین. ممکنه در فضای مجازی یا در یک مراسم فردی خیلی شما رو به رقابت بکشن و شما رو در موقعیت سخت قرار بدن.

از این تجربه مثل فرصتی واسه آموختن درباره اختلاف بهره ببرین. بعضی وقتا تنها لازمه از ماجرا عبور کنین و پاسخی ندین؛ در مواقع دیگر، واکنش تون باید کمی فرق داشته باشه.

۶. یاد بگیرین که خشم تون رو کنترل کنین

مدیریت خشم در زندگی کار سختیه. مردم ممکنه حرفایی بزنن که شما رو به دلایل متفاوتی، بسیار خشمگین کنن. عوضشِ مقابله به مثل یاد بگیرین که واکنش خود رو به آرامی بروز بدین.

از تموم کلمات و رفتارهای منفی که ممکنه قربونی اون شده باشین، به نفع خودتون استفاده کنین. اگه بتونین در اینجور موقعیت پرفشار یا اضطراب آوری بر خود مسلط بمونین، یاد می گیرین که خشم تون رو در اختیار بگیرین. نتیجه این توانایی رو خیلی وقتا خیلی زیاد در زندگی مشاهده می کنین.

۷. ندیده گرفتن اثرات منفی رو در روبرو شدن با حسودان یاد بگیرین

در زندگی با آدمای منفی زیادی رو به رو میشید. ما نمی تونیم همه رو مجبور کنیم که دوست مون داشته باشن. واسه همین میشه از آدمای حسود به عنوان افرادی مهم واسه فراگرفتن این درس استفاده کرد.

آموختن این درس که قرار نیس همه ما رو دوست داشته باشن، به شما این امکان رو می ده تا توجه تون رو روی مسائلی متمرکز کنین که اهمیت بیشتری دارن، مثلا: حضور داشتن در لحظه، رقابتایی که با اون دست وپنجه نرم می کنین و سعی واسه تبدیل شدن به انسانی بهتر.

۸. از آدمای حسود واسه تقویت تفکری جداگونه تر بهره ببرین

ممکنه شما با توهینایی عمیقا شخصی روبرو شید که باورها و شخصیت شما رو نشونه می رن. با وجود این، قرار نیس خود رو با باورهای فرد دیگری برابری بدین. عوضش، باید به چیزی که شما رو منحصر به فرد می کنه افتخار کنین.

اگه یاد بگیرین خود رو به خاطر همون که هستین دوست داشته باشین، اون وقت می تونین با فکری جداگونه تر زندگی کنین. این نحوه ی زندگی میزان رضایت و موفقیت تون رو افزایش می ده.

۹. به آدمای حسود فرصت بدین که انگیزه شما باشن

بقیه ممکنه به شما بگن کسب وکار شخصی تون هیچوقت به موفقیت نمی رسه یا شما هیچوقت به اهداف تون دست پیدا نمی کنین. شما می تونین از این واکنشای منفی به عنوان انگیزه ای واسه موفقیت استفاده کنین. احتیاجی نیس در این بین چیزی رو به کسی ثابت کنین.

با این حال، اگه فکر می کنین با رسیدن به موفقیت می تونین حسودان رو ساکت کنین، از این حال بهره بگیرین و به عنوان انگیزه ای واسه سخت تر سعی کردن از اون استفاده کنین.

۱۰. قدردان پیروزی هاتون باشین

آدمای حسود جدا از اینکه موارد بالا می تونن کمک کنن تا شما نسبت به پیروزی هاتون بیشتر قدردان باشین. رسیدن به موفقیت بعد از اینکه آدمای بسیاری به شما گفتن که از پس کاری برنخواهید اومد، احساسی فوق العاده.

شما باید نسبت به ظرفیتایی که می تونین در زندگی تون به دستاوردهای حالا تبدیل کنین، احساس غرور داشته باشین. آدمای حسود می تونن به شما یادآوری کنن که باید قدردان موفقیت هاتون و ممنون تموم خوبیایی باشین که در اختیار دارین. 


دسته‌ها: آموزشی